تاتو پزشکی برای ویتیلیگو (پیسی) چیست| اطلاعات کامل+عکس و فیلم

تاتو پزشکی ویتیلیگو روشی برای درمان پیسی و لک است که با استفاده از دستگاه میکروپیگمنتیشن انجام میشه. توی این مطلب میخوایم درباره تاتو پزشکی برای ویتیلیگو و نحوه انجام اون مواردی رو بهتون بگیم؛ پس با الفا بیوتی تا پایان این مطلب همراه باشید.

 تاتو پزشکی ویتیلیگو

تاتو پزشکی برای ویتیلیگو

تاتو پزشکی روشی برای آرایش دائم پوست هست که با توجه به اهداف مختلف پزشکی استفاده میشه. یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از تاتو پزشکی، استفاده از اون برای درمان ویتیلیگو (درمان قطعی ویتیلیگو) هست که از اون با عنوان “تاتو پزشکی برای ویتیلیگو” یاد میشه. اینکه ویتیلیگو چیه و چجوری با استفاده از تاتو پزشکی اون رو درمان میکنن در ادامه بطور کامل توضیح داده شده.

 

ویتیلیگو چیست

ویتیلیگو (Vitiligo) یا پیسی یا لک، یک عارضه طولانی مدت هست که در اثر اون پوست رنگدانه خودش رو از دست داده و به رنگ سفید در میاد. این بیماری در اثر بروز شرایطی در سیستم ایمنی بدن ایجاد میشه و اغلب اون رو با بیماری پوستی اشتباه میگیرن! در واقع توی این بیماری، سیستم ایمنی اشتباها سلول های ملانوسیت رو مسئول تولید ملانین به عنوان یک جسم خارجی تشخیص میده و به همین دلیل اونها رو از بین میبره. تاثیر نابودی سلول های ملانوسیت به صورت تکه های “سفید شده” از پوست خودنمایی میکنه و ظاهر بدی داره.

این عارضه تاثیر مشابهی روی سفیدی موهایی داره که در قسمت هایی از پوست که رنگدانه اون از بین رفته رشد میکنه؛ یعنی موی روی پوست قسمت درگیر پیسی هم ممکنه سفید بشه و حتی ممکنه داخل دهان و بینی رو هم درگیر کنه.

ویتیلیگو درمان

اغلب لکه های پیسی روی نقاطی از پوست ظاهر میشن که در معرض نور خورشید قرار داره. هر چند ویتیلیگو یا پیسی بیشتر در افرادی دیده میشه که رنگ پوست تیره دارن، اما ممکنه افرادی از هر نژاد رو درگیر کنه. پیسی میتونه در همه جای بدن پخش بشه یا به یک قسمت محدود بشه. پیسی همچنین ممکنه منجر به استرس های روانی و در نهایت استیگماتیس بشه!

در مجموع حدودا ۱ درصد از مردم دنیا مبتلا به ویتیلیگو هستند البته در برخی کشورها این رقم به ۲ تا ۳ درصد هم میرسه. مردان و زنان به یک نسبت دچار پیسی میشن. حدود نیمی از افراد مبتلا به پیسی در سن کمتر از ۲۰ سال به این بیماری مبتلا میشن و بیماری قبل از ۴۰ سالگی بیشترین میزان رشد رو داره.

 

مشکلات ویتیلیگو یا پیسی

لک و پیسی میتونه شرایط و اوضاع بدی رو برای فرد مبتلا به اون ایجاد کنه. البته باید گفت پیسی بیماری نیست که به صورت فیزیکی افراد رو درگیر کنه (درد و مشکلات خاصی نداره) بلکه به لحاظ احساسی اونها رو دچار چالش میکنه. قضیه وقتی بدتر میشه که عده ای ممکنه با بد ذاتی جملات ناراحت کننده ای رو به افراد دچار این بیماری بگن و اعتماد به نفس اونها رو پایین بیارن؛ مخصوصا وقتی پیسی صورت افراد یا دست ها (قسمت های در معرض دید بدن) رو درگیر میکنه.

متاسفانه افراد در جامعه درک درستی از این بیماری ندارن و گاها فکر میکنن با تماس پوستشون به پوست افراد مبتلا به پیسی، این بیماری به اونها سرایت میکنه که این امر به هیچ عنوان درست نیست. تنها افرادی که از این بیماری رنج میبرن میتونند احساس بد همدیگه رو درک کنن.

تاتوی پزشکی برای لک و پیسی

 

درمان ویتیلیگو یا پیسی

درمان قطعی پیسی هنوز بطور کامل کشف نشده اما راههایی برای بهبود ظاهری این لک ها وجود داره. همچنین راههای برای بهتر شدن رفتارهای سیستم ایمنی هست که کمک میکنه تا تاثیرات سفید شدن پوست کاملا ثابت یا حتی معکوس (کم) بشه.

درمان پیسی در حال حاضر ترمیم اون از طریق میکروپیگمنتیشن یا پوشاندن اون با کمک تاتو پزشکی (تاتو پزشکی ویتیلیگو) هستش. اگر پیسی ۲ تا ۳ سال ادامه داشته باشه، با روش تاتوی پزشکی میشه اون رو بطور کامل استتار کرد.

تاتو پزشکی برای پیسی معمولا بر روی قسمت های واضح تر و قابل رویت پوست مثل پوست صورت و گردن استفاده میشه. در این روش به جای ریشه کن کردن لک ها اونها رو استتار میکنن و بیشتر یک روش درمانی از نوع زیبایی هست که خیلی هم طرفدار داره.

درمان ویتیلیگو یا پیسی

  این روش به خاطر تخصصی بودن و تقاضای زیاد، بیشتر شدن مهارت و تجربه تکنسین های میکروپیگمنتیشن در سالهای اخیر و همچنین نتیجه فوری که داره، انتخاب شماره یک افراد دارای عارضه پیسی هست، زیرا نتیجه کار قابل توجه و گاها باور نکردنیه!

به یاد داشته باشید: درمان پیسی با میکروپیگمنتیشن به افرادی توصیه میشه که پیسی اونها رشد نداره و رشد اون متوقف شده.

 

میکروپیگمنتیشن ویتیلیگو

میکروپیگمنتیشن که همان کاشتن ذرات کوچکی از رنگدانه های طبیعی زیر پوست اسن، خیلی شبیه تاتو عمل میکنه (منتها بدون عوارض اون). به این روش، آرایش دائم پوست هم می گویند. در روش میکروپیگمنتیشن برای پیسی، ذرات رنگدانه در زیر اپیدرم (در کاربردهای آرایشی یا درمانی) کاشته میشه.

میکروپیگمنتیشن میتونه به افراد دچار پیسی کمک کنه تا ترکیب رنگی که خیلی به پوست اطراف محل پیسی شبیه هست رو انتخاب کنن. همچنین این روش بافت پوست افراد مبتلا به پیسی رو با پخش اون تجزیه میکنه.

تاتوی پزشکی برای ویتیلیگو

 

نحوه انجام تاتو پزشکی ویتیلیگو

تاتو پزشکی برای ویتیلیگو یا میکروپیگمنتیشن برای ویتیلیگو  معمولا در طی دو یا چهار مرحله درمان انجام میشه و مدت زمان هر مرحله اون (بسته به موارد مختلف) حدود یک تا دو ساعت است که در مطب دکتر انجام میشه. در طی مراحل انجام گاها از بی حسی موضعی استفاده میشه تا بیمار در حین عمل احساس ناراحتی نکن و عمل به خوبی انجام بشه. اگر چه نتیجه نهایی و کامل بعد از حدود سه هفته قابل رویت هست، اما تاثیر مثبت نتیجه عمل را بلافاصله بعد از انجام هم میتونید مشاهده کنید.

 

عوارض تاتو پزشکی ویتیلیگو

مثل هر روش درمانی دیگه، درمان پیسی با روش تاتو پزشکی (میکروپیگمنتیشن) هم عوارض خاص خودش رو داره. البته اگه عمل توسط یک متخصص پوست با تجربه و واجد شرایط انجام بشه این خطرات به حداقل میرسن. عوارض احتمالی درمان پیسی با میکروپیگمنتیشن عبارتند از:

  • عفونت
  • مشکل پاک کردن
  • واکنش های آلرژی زا
  • تورم
  • تشکیل کلوید
  • ایجاد مشکل در گرفتن MRI

 

نحوه آماده شدن برای تاتو پزشکی ویتیلیگو

 در مرحله نخست باید فرد به متخصص پوست مراجعه کنه و پزشک در وضعیت اون رو با آزمایش های مورد نیاز بررسی کنه. سپس باید فرد با پزشک یا تکنسینی که میخواد اینکار رو انجام بده به طور مفصل صحبت کنه تا خواسته های خودش رو بگه و موارد علمی و اجرایی اینکار رو بشنوه.

در مرحله بعدی هماهنگی رنگ انجام میشه و بیمار و متخصص با مشورت هم بهترین رنگ رو (متناسب با محل مورد نظر در بدن و رنگ ناشی از لک های اطراف) انتخاب میکنن. بعد از انتخاب رنگ نوبت به بی حسی موضعی قبل از انجام عمل میرسه تا بیمار درد و ناراحتی کمتری رو تجربه کنه. البته در مجموع این عمل یک عمل با کمترین احساس درد و ناراحتی هست.

به یاد داشته باشید: سطح مهارت تکنسین یا پزشک در انجام میکروپیگمنشن برای لک و پیسی بسیار اهمیت داره. بیماران بهتره نمونه کارهای قبلی که توسط این تکنسین یا پزشک انجام شده رو ببینند.

میکروپیگمنتیشن ویتیلیگو

 

نکات بعد از انجام تاتو پزشکی ویتیلیگو

بعد از انجام تاتو پزشکی برای درمان ویتیلیگو (لک و پیسی) نکات زیر وجود داره:

-متورم شدن محل عمل که امری کاملا طبیعیه و با گذاشتن قالب یخ قابل درمانه.

-بهبود ظاهری محل مورد نظر که بعد از چند روز قابل مشاهده هستش.

-محل عمل بعد چهار تا شش هفته کاملا التیام پیدا میکنه.

-در برخی موارد به مراقبت های بعد از عمل نیازه که حتما تکنسین یا پزشک باید در موردش موارد مورد نیاز رو بگه.

 

فیلم تاتو پزشکی ویتیلیگو

در ادامه فیلمی از انجام تاتو پزشکی (میکروپیگمنتیشن) برای درمان ویتیلیگو رو مشاهده میکنید:

 

این مطلب را بخوانید: تاتو پزشکی چیست

 

توضیحات
تاریخ
موضوع
تاتو پزشکی برای ویتیلیگو چیست
امتیاز
۵1star1star1star1star1star
اشتراک گذاری
error: Content is protected !!