آرایش دائم یا آرایش دائمی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آرایش دائم یا دائمی یکی از تکنیک های آرایشی است که از تاتو به عنوان ابزاری برای ایجاد طرح های مختلف استفاده میکنه و در بخش های مختلف صورت کاربرد داره. توی این مطلب میخوایم همه اون چیزایی که باید درباره آرایش دائم و کاربردش بدونید رو خیلی راحت و خلاصه بهتون توضیح بدیم؛ پس با الفا بیوتی تا پایان این مطلب همراه باشید.

آرایش دائمی صورت

 

آرایش دائم چیست

آرایش دائم روشی برای آرایش است که از تاتو (و میکروپیگمنتیشن دائمی غشای میان پوستی) به عنوان ابزاری در بوجود آوردن طرح هایی در قسمت های مختلف صورت (مثل ابرو، چشم، مژه، لب و …) استفاده میکنه. این روش آرایشی بسته به اینکه در کدام قسمت صورت انجام میشه اسامی مختلفی رو داره که عبارتند از

-تاتو خط چشم: از این روش آرایش دائم برای کشیدن خط چشم بصورت دائمی استفاده میشه.

-تاتو خط لب: از این روش آرایش دائم برای کشیدن خط لب بصورت دائمی استفاده میشه.

-تاتو رژ لب: از این روش آرایش دائم برای زدن رژ لب بصورت دائمی استفاده میشه.

-تاتو پزشکی: از این روش آرایش دائم برای از بین بردن دائمی نواقص ظاهری ناشی از حوادث یا بیماری های خاص بر روی صورت استفاده میشه.

-میکرو پیگمنتیشن ابرو: از این روش آرایش دائم برای کشیدن ابرو بصورت دائمی (هاشور و سایه دائمی ابرو) استفاده میشه.

لازم به ذکره که آرایش دائمی اسامی و عناوین دیگری مثل “میکروپیگمنتیشن” و “تاتوی آرایشی” هم داره؛ شاید تاتوی آرایشی مناسب ترین اسم برای این تکنیک آرایشی باشه.

 

تاریخچه آرایش دائم

اولین آرایش دائم رو بر اساس اسناد و مدارک موجود، تاتوکار معروف بریتانیایی به نام “ساترلند مک دونالد” در سال ۱۹۰۲ در لندن انجام داد. بعد از اون، این طراح مد به آمریکا سفر کرد تا این شیوه آرایشی رو به یک تکنیک محبوب در ایالات متحده آمریکا تبدیل کنه. تاتوکار جورج بورچت (یا بورخت) که یکی از گسترش دهندگان مهم این تکنیکه، در خاطرات خودش توضیح میده که “در دهه ۱۹۳۰ این تکنیک به یک آرایش مد روز تبدیل شد و سالن های زیبایی عده زیادی از خانم ها رو بدون اینکه تخصصی داشته باشند، تاتو میکردن و این روش رو به عنوان یک عمل کاشت رنگ معرفی میکردند که در طول اون رنگ های گیاهی زیر لایه رویی پوست تزریق میشه! ”

آرایش دائم چشم ابور و لب

 

نتایج روش آرایش دائم

بطورکلی ۲ نوع نتیجه در اثر انجام آرایش دائم صورت اتفاق میفته؛ نتیجه کوتاه مدت و نتیجه بلند مدت.

-نتیجه کوتاه مدت (فوری)

نتیجه ای که آرایش دائم به دنبال داره، بهبود خصوصیات چهره در قسمت ابروها، چشم ها و لب ها با استفاده از رنگ ها هستش. این نتیجه حاصل از استفاده موضعی از لوازم آرایشی به شکلی کاملا نامحسوس هستش. البته نامحسوس بودن آرایش دائم به طراحی، مقدار رنگ و مقدار رنگدانه به کار رفته بستگی داره.

نتیجه حاصله در ابتدا تیره تر به نظر میرسه که این تیرگی به خاطر رنگ باقی مانده در بالاترین لایه های اپیدرمی پوست میباشد. رنگ پس از سپری شدن چند روز و در طول دوره التیام قدری روشن تر میشه چون لایه های بالایی اپیدرم، پوست میندازه و با سلول های تازه اپیدرمی جایگزین میشه.

-نتیجه بلند مدت

اثر آرایش دائم میتونه سال های زیادی دوام داشته باشه و بعد از گذشت چند سال شروع به کم رنگ شدن بکنه. مقدار زمان لازم برای کم رنگ شدن به پارامترهای مختلفی ربط داره و در اشخاص مختلف متفاوته. در حالیکه آرایش دائم در غشای میان پوستی باقی میمونه، زیبایی اون ممکنه تحت تاثیر چند عامل احتمالی باشه که عبارتند از عوامل زیست محیطی، روند انجام عمل و عوامل فردی. قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم رنگ آرایش دائم رو کم رنگ میکنه. مقدار و رنگ رنگدانه کاشته شده در لایه پوستی میتونه روی طول زمانی که آرایش دائمی در بهترین حالت دیده میشه، اثر بگذاره. کیفیت بسیاری از مواد مصرف شده برای میکروپیگمنتیشن (بعنوان یکی از اصلی ترین ابزار انجام آرایش دائم)، با گذر زمان تنزل پیدا میکنه و به همین دلیل به ترمیم نیاز داره. تاثیرات فردی شامل سبک زندگی هم باعث کم رنگ شدن آرایش دائمی میشه مثلا شغل فرد به گونه ایه که مجبوره مرتبا در معرض نور خورشید باشه (مثل کار در فضای باز و یا شنا). درجه رنگ پوست هم عامل دیگه اییه که به مرور زمان تغییر میکنه.

 

مزایای آرایش دائم

آرایش دائم روشی ایده آل برای کسانی که دچار بیماری های خاص هستند (نظیر بیماران پوستی، بیماران سرطانی، افرادی که از ناحیه صورت دچار جراحت شدند و …) و همچنین کسانی که وقت، حوصله و یا مهارت کافی برای آرایش هر روزه در قسمت های مختلف صورت رو ندارن روش بسیار کاربردی و تاثیرگذاریه. چنانچه هر کدوم از تکنیک های بخش های مختلف این روش بدرستی و توسط شخص ماهر و متخصص انجام بشه میتونه تاثیر زیادی در زیبایی چهره و صورت بزاره.

آرایش دائم ابرو لب چشم

 

معایب آرایش دائم

مواردی از نتایج نامطلوب هم در آرایش دائم دیده شده. چهار نمونه از متداول ترین شکایت ها در این زمینه عبارتند از “تیره شدن بیش از حد”، ” استفاده از رنگ اشتباه”، “قرینه نبودن” و “خیلی بزرگ بودن”. یک فرد حرفه ای ماهر و باتجربه در امر آرایش دائمی، در اکثر موارد میتونه آرایش شما را تعدیل رنگ بده و یا درست کنه. طرحی که خیلی بزرگ تر از طرح مد نظر مشتری شده هم یک چالش جدی در مورد آرایش دائم محسوب میشه. تکنیک های پر هزینه روشن کردن رنگدانه ها و یا از بین بردن اونها، احتمالا تنها راه حل برای رفع این مشکل هستش.

 

پاک کردن آرایش دائم

مثل تاتوها، آرایش دائم رو هم به سختی میشه پاک کرد! متداول ترین روش ها برای پاک کردن آرایش دائم روش تراشیدن فیزیکی یا شیمیایی با لیزر و همچنین برداشتن با جراحی است. همچنین یه روش دیگه هم وجود داره که در اون بجای پاک کردن، از استتار کردن استفاده میشه؛ یعنی با اضافه کردن رنگدانه تازه به اون قسمت رنگ تاتو رو خنثی میکنن و سعی میکنند حالتی رو ایجاد کنند که با رنگ طبیعی پوست برابری کنه! البته روش استتار کردن از طرف حرفه ای های این رشته گزینه مناسبی محسوب نمیشه. بطورکلی پاک کردن تاتو و آرایش دائم خیلی دردناک تر و وقت گیر تر از انجام اون هستش.

توجه: چنانچه از رنگهای ارگانیک استفاده بشه بعد از مدتی خود به خود جذب بدن میشن و خیلی راحت تر پاک میشن.

آرایش دائم خط چشم 

 

عوارض آرایش دائم

عوارض آرایش دائم مثل تاتو، زیاد نیست اما بهرحال اون هم یه سری عوارض داره؛ مثل آلرژی به رنگدانه ها، تشکیل زخم، ایجاد برآمدگی هایی در محل التیام زخم، ترک خوردن پوست، پوست انداختن، تاول زدن و عفونت موضعی. استفاده از وسایل غیر استریل هم ممکنه مشتری رو به بیماری های جدی مثل HIV و هپاتیت مبتلا کنه. مشکلات پاک کردن هم در پی اون به دلیل عدم رضایت مشتری یا پشیمان شدن اون وجود داره. پاک کردن آرایش دائم در جاهایی مثل پلک و لب ها هم بدون به جا گذاشتن عوارض امکان پذیر نیست.

بهتره در جایی موارد مربوط به آرایش دائمی رو انجام بدین که از بهداشت اونجا مطمئنید؛ داشتن مدارک معتبر و محیط ظاهری تمیز میتونه تا اندازه زیادی خیالتون رو راحت کنه. از پرسنل مرکز گرفته تا تکنسین و مشتری حتما باید از ابزار و لوازم مخصوص اینکار استفاده کنند تا از انتقال بیماری ها جلوگیری بشه.

همچنین لازمه که تکنسین ها در زمینه کاشت رنگدانه ها درون پوست آموزش دیده باشن تا از جابجایی رنگدانه ها در سطح پوست جلوگیری بشه. رنگدانه های تاتو در صورتی که تکنسین روی یک قسمت بیش از اندازه کار کنه جابجا میشن و این اصلا خوب نیست! جابجایی رنگدانه ها مخصوصا در قسمت های اطراف چشم به خاطر ریختن رنگدانه در بافت خونی اطراف، اتفاق میفته.

در موارد بسیار نادری دیده شده که ورم و سوزش در قسمتهای میکروپیگمنتیشن شده افرادی که تحت MRI قرار دارند، اتفاق میفته! بنابراین لازمه که حتما بررسی دقیقی بر روی رنگدانه هایی با کیفیت ضعیف، رنگدانه هایی تقلبی با مواد سنگین و رنگدانه هایی با خصوصیت دیامغناطیسی انجام بگیره که دلیل اصلی بروز عوارض ذکر شده در بالا هستند.

همچنین تکنسین های آرایش دائم اغلب از بی حسی موضعی قبل از تاتوی آرایشی استفاده میکنن و اگه از بی حسی موضعی درست استفاده نشه پتانسیل ایجاد عوارض و اثرات بد هم وجود داره. در سال ۲۰۱۳ انجمن صنعت تاتوی آرایشی آمریکا، اقدامات و دستورالعمل های مفصلی درباره موضوع تاتوی آرایشی و ایمنی عمومی در  صنعت آرایشی و بهداشتی منتشر کرد.

 

تغییر رنگ آرایش دائم

دلایل تغییر رنگ تاتوی آرایشی یا آرایش دائمی بسیار پیچیده و متنوع است. بطورکلی ۴ علت اصلی وجود دارن که امکان تغییر رنگ تاتوی آرایشی رو افزایش میدن. این موارد عبارتند از:

۱) عوامل مربوط به خصوصیات رنگدانه

۲) فاکتورهای مربوط به روش ها و تکنیک های تاتو کار

۳) عواملی که ذاتا مختص مشتری هستند مثل جنس پوست (چرب بودن یا نبودن و ….)

۴) عوامل مربوط به محیطی که مشتری زندگی می کند و داروهایی که مصرف می کند

 لازمه که تکنسین ها درک کامل و جامعی از این تاثیرات داشته باشند تا بتونند پیش بینی درستی بر عملکرد این روشها بر روی پوست مشتریانشون داشته باشن.

آرایش دائم صورت

 

مطالب بیشتر رو اینجا بخوانید: میکروپیگمنتیشن ابرو

مطالب بیشتر رو اینجا بخوانید: آرایش مژه

مطالب بیشتر رو اینجا بخوانید: تاتو خط چشم

مطالب بیشتر رو اینجا بخوانید: تاتو پزشکی

 

توضیحات
تاریخ
موضوع
آرایش دائم یا آرایش دائمی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
امتیاز
۵1star1star1star1star1star
اشتراک گذاری
error: Content is protected !!